Обогаћен једносмени рад у основним школама

У основној школи "Младост" у Врњцима у овој школској години спроводе се активности у оквиру пилот пројекта "Обогаћен једносмени рад у основним школама". Наиме, школа "Младост" једна је од 204 основне школе у Републици Србији у којој се наведени пилот пројекат реализује, а под покровитељством Министарства просвете, науке и технолошког развоја.

Након часова редовне наставе ученици остају на програмским садржајима за које су се изјаснили сходно властити афинитетима. Идеја пројекта усмерена је ка томе да се ученицима понуде добро осмишљене активности које су у функцији развоја способности, креативности и интересовања ученика. За ученике трећег и четвртог разреда понуђен је модул програм - Мала дневна музика, док су за ученике од петог до осмог разреда у понуди три модула и то:

Подршка развоју личности ученика - где се ученици на занимљив начин упознају са основама комуникација, коришћењем техника успешног учења, уважавањем различитости уз поштовање туђих емоција и потреба, као и много других тема.

Екологија - Упознавање ученика кроз едукативни и практичан рад о важности очувања природних ресурса, важности рециклирања. уређења и одржавање школског простора, оплемењивање новим садницама и др.

Предузетништво - ученици пролазе кроз све фазе пословног процеса јер сами дизајнирају, праве амбалажу за производе које потом пакују и промовишу их кроз различите продајне акције и манифестације. Кроз активности наведеног модул програма развијају се предузетничке компетенције на које акценат ставља и само министарство.

Наведене активности реализују се два пута седмично и бесплатне су за ученике школе. Пилот пројекат биће реализован током целе школске године.

Наставници који спроводе активности су: Тијана Симоновић, психолог; Милена Миладинов, педагог и Саша Јовичић, наставник музичке културе.

МОДУЛ 1: Подршка развоју личности ученика

- Радионица о личној хигијени

- Развој комуникацијских вештина

- Мотивација за учење