Школска библиотека

Библиотека ОШ "Младост" је смештена у приземљу школске зграде, у светлој, чистој, топлој просторији oд 54m2. Поседује читаонички простор (16 читаоничких места), техничку опрему у виду рачунара, видео бима, интернет конекције, флип чарт табле, док је књижни фонд смештен у зидним полицама, приступ књигама је отвореног типа. Радно време библиотеке је од 8 до 14 сати понедељком, петком и сваке друге среде, што је видно обележено на вратима просторије.

Књижни фонд

Књижни фонд библиотеке садржи око 5000 књижних јединица, заступљена су дела школске лектире, белетристика, дела савремене дечије књижевности, стручна литература за наставнике, референтна литература (опште и стручне енциклопедије, приручници...), а у последње две године је Министарство просвете донирало средства за набавку грађе за ученике са посебним потребама, тако да је фонд допуњен едукативним играчкама, интерактивним уџбеницима, квизовима и слично. Стручна литература је класификована по УДК систему, лектира је распоређена по разредима, белетристика по азбучном реду.

Донације

У школској 2015/2016. библиотека је обогаћена донацијом Народне библиотеке Србије са 190 наслова и донацијом Завода за уџбенике и наставна средства са 91 насловом.

У школској 2016/2017 библиотека је обогаћена донацијом Народне библиотеке Србије донацијом 198 књига, Завода за уџбенике и наставна средства са 47 насловом. Средствима министарства просвете, науке и технолошког развоја наша библиотека добила је 156 књига.

У школској 2017/2018. г. библиотека је обогаћена са 29 наслова. Купљенo је и 48 дидактичко методичких средстава.

У школској 2018/2019. г. библиотека је обогаћена са 34 наслова и два дигитална материјала.

У текућој 2019/2020. г. библиотека је обогаћена са 30 наслова од стране МНПТР РС и 252 наслова донација од Телеком Србије.

Корисници и секција

Сви ученици су корисници библиотеке, као и већи део запослених у школи. Треба поменути библиотекарску секцију, чијих 20 чланова радо обављају послове издавања књига, печатирања, задуживања и раздуживања, сређивања полица, израде паноа при обележавању важних годишњица.

Библиотекар

Посао библиотекара обавља Дејана Данојлић, чији је задатак да стручним ангажовањем, у непосредном раду са децом, промовише читање и самосталност ученика у коришћењу извора знања, у сарадњи са наставницима планира реализује и вреднује заједничке активности, обавља послове инвентарисања, сигнирања, класификације књижне грађе, вођења статистике, учествује у раду стручних органа школе.

Активности

Наша школска бибилиотека је постала функционална учионица са вишеструком наменом, ту се реализују поједини часови, радионице из области професионалне оријентације, превенције насиља, креативне, књижевне, еколошке радионице. Редовне активности током године су: пријем првака и упознавање са правилима рада библиотеке, обележавање (у сарадњи са наставницима и учитељима) Дечије недеље, Нове године, Светог Саве, Дана школе, Националног дана књиге (28. фебруар), Светског дана књиге (23. април), посета Градској библиотеци. Осим тога, ван наставе, у пријатној атмосфери се чита, пише, црта, размењују мисли, пружа подршка у учењу, осамостаљује у истраживачком раду, корелира између различитих старосних група ученика, гаји толеранција и разумевање.

Услове за успешно функционисање библиотеке је омогућио актуелни директор школе Игор Дрманац својом посвећеношћу, преданим радом и врхунским менаџерским способностима.

Правила понашања у библиотеци

- Члан библиотеке се постаје сваке године када се први пут дође у библиотеку и позајми књига. Тада добијеш свој читалачки картонса којим стичеш право да преко целе школске године позајмљујеш књиге из библиотеке. Учлањење у школску је бесплатно

- Радно време библиотеке је истакнуто на вратима библиотеке

- Кад уђеш у библиотеку, прво се обрати библиотекарки да пронађе твој читалачки картон. Кажеш разред, одељење, презиме и име